Мріяти не шкідливо – хто придумав це прислів’я?
Навпаки, шкідливо, коли над тобою висить список незавершених справ, а ти сидиш біля віконця і мрієш. 90% того, про що ми мріємо, можна було б здійснити в стислі терміни. Але цього не станеться, тому що ми елементарно не здатні організувати свій час.
-Ти так багато встигаєш. У чому твій секрет?
-Мій секрет простий: я нічого не встигаю.
Не шукайте відмовки, ми підготували їх за вас. Читайте, впізнавайте себе і ловіть готове рішення:
Проблема №1. Відчуття, що часу багато.
Що ось, вип’ю ще одну чашечку кави, дочитаю кілька постів у Facebook, приберу ще ось на цій полиці в шафі й візьмуся за те, що планував зробити зранку (доробити проект, написати статтю, погуляти з дитиною і т. п.). В результаті ви на півдня «зависаєте» за розмовами, читанням, збиранням – на чому завгодно, тільки не на тому, що треба. Здається, що все встигнете, адже попереду ще стільки часу! А потім раптом приходить момент, коли «Все пропало, нічого не зроблено».
Рішення: поділіть справи на головні й другорядні. Спрямуйте всі зусилля на здійснення перших, а вже потім, якщо дозволить час, робіть все інше. Не дозволяйте собі сидіти склавши руки. Час для того, щоб ним користуватися собі на користь. Почнете його цінувати ‑ відчуєте, наскільки більше будете встигати.
Проблема №2. Відкладання на потім.
Завдання ставиться в майбутньому: завтра почну заняття іноземною мовою, піду в спортзал, провідаю батьків і т. п. Настає те саме «завтра», з новими проблемами і терміновими справами. Вас знову відвідує думка: ну нічого ж не станеться, почекає іноземна (спортзал, батьки). Замкнене коло.
Рішення: почніть ранок з чашки кави і… підручника з англійської (походу в спортзал, поїздки до батьків). Головне ‑ почніть. Сьогодні. Зараз. Все інше, побачите, ви теж встигнете.
Проблема №3. Погана організація.
Всі ми родом з дитинства. Пам’ятаєте, як мама вранці бігала по квартирі в якомусь пекельному поспіху, однією рукою прасуючи вам одяг, іншою помішуючи щось їстівне на плиті, з рушником на голові та купою паперів на столі? Нам здавалося це нормальним, поки ми не подорослішали і не стали помічати поспіху в своїй поведінці. Мультизадачність і нестача часу здатні зіпсувати нерви і навіть стосунки в родині.
Рішення: скасуйте хоча б одну зі справ (помийте голову напередодні, попрасуйте речі з вечора, приготуйте їжу на вихідних). Продумуйте дії наперед, щоб не робити зайвих, і не квапитися потім.
Проблема №4. Проживання чужого життя (чоловіка, дітей, онуків і т. п.).
Ви розпланували свій день і вечір до дрібниць. Але тут дзвонить сестра і просить посидіти з дитиною, так як їй потрібно зустрітися з подругою, а чоловік на роботі й допомогти не зможе. Ви розумієте, що це руйнує ваші власні плани, але погоджуєтеся, адже стосунки в родині ‑ головне. Подібна ситуація повторюється систематично, день у день. Зрештою вам потім доводиться робити свої справи вночі, за рахунок власного сну або ж зовсім чогось не робити.
Рішення: не можна присвячувати своє життя іншій людині. Навіть якщо це ваші близькі. Допомагати можна, навіть потрібно, але не за ваш рахунок, як то кажуть.
Проблема №5. Бажання зробити все й одразу, невміння розподілити час і власні сили.
Ви начиталися порад психолога, склали докладний план дій. Але в якийсь момент все пішло не так (наприклад, на вирішення одного із завдань знадобилося більше часу, ніж ви думали). У вас починається паніка: хапаєтеся за одне, за інше, але жодну зі справ не доводите до кінця. Нервуєте, кричите на тих, хто вас оточує (хоча ті ні в чому не винні), незадоволені собою.
Рішення: поділіть складну задачу на кілька етапів. Якщо взялися розібрати комору, виділяйте на це, наприклад, по 20 хвилин щодня (ставте будильник на телефоні, щоб ні хвилиною більше або менше). Труднощі на роботі допоможуть вирішити колеги (на те вони й потрібні в кінці кінців) або займіться ненадовго іншою роботою. Повернувшись, ви подивитеся на проблему іншими очима і вирішите її значно швидше.
Проблема №6. Накопичення справ.
Ви знаєте, що багато чого потрібно зробити по роботі (наприклад, написати річний звіт), вдома (закінчити ремонт, адже скільки можна жити у батьків), на дозвіллі (день народження друга). Розумієте, що всього точно не встигнути: підведете або себе, або когось.
Рішення: іноді потрібно відпустити ситуацію. Як буде, так і буде. Визначте, що для вас найважливіше, решту «відпустіть». Домовтеся з батьками та родиною з приводу незавершеного досі ремонту, попередьте друга, що докладете максимум зусиль, але не обіцяєте прийти на його свято. Побачите, все не так страшно, як вам здавалося. Імовірно, в результаті ви встигнете все, так як будете абсолютно спокійними.
Висновок. Час ‑ унікальний ресурс. Використаєте його правильно ‑ отримаєте користь, а ні – так і залишитеся мрійником. Не повинно бути «завтра», «потім», «коли-небудь». Тільки «тут», і тільки «зараз».
Встигайте все і будьте успішними!